אתר המראה הישראלי נוסף לרשימה של מנדריבה

חלק ממשתמשי מנדריבה בישראל יודעים שיש אתר מראה להפצה גם כאן בארץ.

אתר המראה של מנדריבה נמצא כמו אתרי מראה של הפצות רבות אחרות על השרתים של איגוד האינטרנט הישראלי.

מנדריבה מצידם מחזיקים רשימה של אתרי מראה של הפצה שמוכרים להם.

הרשימה הזאת זמינה משרת בכתובת api.mandriva.com והיא מסופקת לפי גרסת ההפצה והארכיטקטורה עליה היא מותקנת.

כך לדוגמה את רשימת אתרי המראה לגרסת 2008.0 על ארכיטקטורת i586 אפשר לקבל דרך http://api.mandriva.com/mirrors/basic.2008.0.i586.list.

כאשר משתמש חדש במנדריבה מפעיל בפעם הראשונה את מנהל החבילות של ההפצה הוא מתבקש לבחור את אתר המראה איתו הוא הולך לעבוד. רשימת אתרי המראה מתקבלת מ- api.mandriva.com בהתאם למערכת המותקנת והיא זמינה לעיון ובחירה אבל בשילוב עם מנגנון לוקליזציה יוצע למשתמש אתר מראה הקרוב למקום מגוריו.

המצב היה עד עכשיו מעט גרוע יותר במקרה של מנגנון התקנת העידכונים היות ובהעדר אתר מראה נבחר היה מנגנון העדכונים משתמש בשרת ברירת המחדל (מצב זה אפשרי אם מנגנוןהעידכונים הופעל לפני הפעלת מנהל החבילות) אבל הדבר ישתנה בגרסת האביב של 2008.

בכל מקרה עד היום שרת המראה הישראלי לא הופיע ברשימת אתרי המראה של מנדריבה והדבר הביא לכך ששרת ברירת המחדל שהיה מוצע הוא זה שבאיטליה וחלק ממשתמשי מנדריבה כלל לא ידעו כי קיים שרת גם בישראל.

היום הוכנס השרת הישראלי לרשימת אתרי המראה של מנדריבה (הרישום אמור להתעדכן בשעות הקרובות) ואם הכל יעבוד כמצופה הוא יוצע כבררית מחדל למשתמשים הישראליים.

השינוי אמור לספק קצב הורדת עידכונים משופר באופן משמעותי ומי שיתמש בשרת הישראלי לניהול החבילות שלו באופן כללי יהנה גם הוא מהשיפור.

עדיין יש מספר נקודות שכדאי לדעת כשעובדים עם השרת הישראלי –

  1. אתר המראה הישראלי של גרסת הפיתוח (קוקר) הוא חלקי בלבד ואינו כולל את קבצי המקור (בקשתי להוסיפם נדחתה בנימוק של העדר דרישה).
  2. האתר מסתנכרן בתדירות שהיא די סבירה עבור הגרסה היציבה אבל מעת לעת משתמשי הגרסה היציבה עלולים להתקל בבעיות של חוסר הלימות בין מצאי החבילות בשרת לבין רשימת החבילות שאמורות להיות עליו (ה-hdlist) ועל אחת כמה וכמה הדבר נכון לגבי משתמשי גרסת הפיתוח.

בקיצור – משתמשי הגרסה היציבה שמעבר להיותם רוב מוחץ הם גם אלו שחשיבות השירות עבורם היא הגבוהה ביותר צפויים להנות משיפור משמעותי במהירות הורדת חבילות התכנה בכלל וחבילות העידכונים בפרט ומשתמשי הגרסה היציבה יכולים לבדוק את האפשרות להשתמש בשרת הישראלי אבל כדאי לעשות זאת בזהירות ולקחת בחשבון שקבצי המקור אינם זמינים משרת זה.

שני מנגנונים פשוטים יכולים לספק הגנה מפני כשלי שרת מראה במנדריבה –

  1. שימוש ב- urpmi.recover ששומר את היסטורית ההתקנות במערכת ומאפשר להשיב את המערכת לנקודות זמן שונות בעבר. שימו לב שמנגנון זה שומר קבצי הבדלים בנתיב ‎ /var/spool/repackage/‎ ואלו ילכו ויצטברו עם הזמן.
  2. שימוש בדגלון ‏‏‎-‎-‎test‏ מאפשר לבצע סימולצית התקנה עם urpmi לפני ביצוע ההתקנה בפועל. במקרה של בעיות יתקבלו הודעות שגיאה שיסיעו לאתר את נקודות התורפה.

אם אתם עובדים עם השרת בישראל אשמח לשמוע על התרשמותכם ממנו (בעבר ניסיתי לעבוד איתו ונתקלתי בהרבה בעיות כך שהיום אני מעדיף פשוט לעבוד עם שרתים אחרים, לפחות עד שאשדרג את קצב החיבור שלי לרשת).

פוסט זה פורסם בקטגוריה מנדריבה, קוד חופשי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s