מה חדש במנדריבה 2008.0

מאמר זה נכתב על ידי פרדריק הימפה (Frederik Himpe) והתפרסם בבלוג שלו לקראת השחרור הקרוב של מנדריבה 2008.

עוד פחות משבועיים, שישה חודשים אחרי שחרור מנדריבה 2007 בגרסת האביב המצויינת, מנדריבה 2008.0 תהיה מוכנה ותשוחרר. כרגע, הגרסה השניה של המועמדת לשחרור כבר בחוץ, זו ההזדמנות האחרונה שלך לבחון אותה ולוודא כי הכל עובד לפני השחרור הסופי!

רעיונות מצויינים הועלו בתחילת שלבי הפיתוח ובמהלך ששת החודשים שחלפו מנדריבה היתה באופן עקבי אחד הפרויקטים הפעילים ביותר ב-CIA.vc. עובדה זו מוסיפה תקוות גדולות לשיפורים רבים, אז בואו נבחן מה אפשר לצפות ממנדיבה 2008.0

התקנה

ההתקנה של מנדריבה נשארה באופן כללי כשהיתה בנקודת מבטו של המשתמש. ההבדל החשוב ביותר שבולט לעין הוא שכעת נשאל המשתמש באיזה שולחן עבודה הוא מעוניין, KDE או GNOME. אחרי בחירה זו לא נשאלות שאלות נוספות וחבילת ברירת מחדל של תוכנות מותקנת בהתבסס על סביבת העבודה שנבחרה. מתשמשים מתקדמים יכולים כמובן להמשיך ולבחור בהתקנה מותאמת אישית של החבילות בהן הם מעונינים. אחרי ההתקנה המשתמש מתקבל על ידי אשף הפעלה ראשונה מבוסס רשת.

ערכות נושא משופרות לגרפיקה וצליל

מנדריבה עדיין משתמשת בערכת הנושא ia_ora כמו בגרסה הקודמת. למרות האמור עדיין יש מספר שיפורים חשובים, במיוחד בגרסת ה-KDE שהיתה באיכות נמוכה משמעותית מזו בגרסת ה-GNOME והשתפרה מאוד. התפריטים ועיטורי החלונות נראים הרבה יותר יפים, המפרידים האנכיים בסרגלי הכלים כבר אינם מכוערים,… בנוסף ערכת צבעי הכתום העזה ששימשה ב-Live-CDs של גרסת One הוחלפה בערכת צבעים כחולה ונאה.

הרקעים לשולחן העבודה חודשו וכך גם האנימציות (אנימציית האתחול ואנימציות הטעינה של KDE ו-GNOME) ושומרי המסך קיבלו מראה חדש ומרענן. צליל פתיחה חדש נוסף והוא יושמע כעת גם בכניסה ל-GNOME.

למנדריבה 2008.0 יש גם תצוגת גופנים משופרת תודות ל-freetype ולהכללת גופני Liberation שמוסיפים תאימות משופרת לגופנים הלא-חופשיים של מיקרוסופט.

סביבות עבודה משופרות ויציבות יותר

KDE

הגרסה של KDE שנכללת בהפצה היא 3.5.7 עם תוספת טלאים עדכניים רבים מהעץ של KDE 3.5. זוהי ללא ספק גרסת ה-KDE היציבה ביותר מאז ומעולם. במיוחד הדברים אמורים לגבי יישומי KDEPim (כמו KMail ו-Korganizer) שהם הרבה יותר יציבים כעת. KPDF מבוסס כעת על הגרסה האחרונה של XPDF, דבר שאמור לשפר את אופן הצגתם של חלק מהמסמכים ב-PDF. תיקוני שגיאות רבים נוספו למנוע ההצגה של קונקורור וכעת ריחוף העכבר על קישור יציג סמליל המצביע אם הקישור יפתח בחלון חדש או בתוכנת הדוא"ל.

קפאין (Kaffeine) הוא שוב ברירת המחדל לנגן הוידאו בגרסה החופשית של מנדריבה. גם מנוע ה-Xine וגם קפאין הודרו עם תמיכה ב-XCB שצפויה לשפר במידה ניכרת את יציבות התוכנה ובפרט בצפיה בסרטים מוטמעים בקונקוורור. בגרסת הפאוארפאק (PowerPack), שניתן לקנות מהחנות של מנדריבה, ברירת המחדל לנגן הוידאו הוא טוטם (Totem) עם מנוע ה-GStreamer בגלל שהוא כולל מקודדים לא חופשיים ומוגנים בפטנטים שמופצים על ידי Fluendo.

תפריט הקיקאוף (Kickoff) זמין כעת במנדריבה 2008.0 אבל הוא אינו מופעל כברירת מחדל בגלל שלא כולם אוהבים אותו. אם ברצונך להפעיל אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצת עכבר ימנית על סמליל התפריט בלוח של קיקר (Kicker) בתחתית המסך ובחירה באפשרות המתאימה. ל-KDE יש עכשיו ioslave ב-sysinfo:/ וניתן לראות בו מבט כולל על החומרה במערכת.


GNOME

מנדריבה 2008.0 כוללת את GNOME 2.20 החדש שכולל שיפורים רבים. מציג המסמכים אווינס (Evince) משתמש עכשיו במנוע החדש Poppler 0.6 שמשפר הצגת PDF ותומך בטפסים אינטראקטיביים. אבולושן (Evolution) יזהיר אותך עכשיו לפני שליחה אם התיחסת לתוספת למכתב בתוכן הדוא"ל אבל שכחת להוסיף אותה. אם נבחרה תצוגת הפתילים באבולושן והגיעה הודעה חדשה לפתיל דוא"ל, הפתיל כולו יועבר מ לראש הרשימה (או לתחתיתה בהתאם להגדרות הסידור שלך) כך שאין סיכוי שההודעה החדשה תפוספס. משתמשי מקלדות יאהבו את האשפרות לקרוא את כל הדוא"ל שלהם עם לחצן בודד – מקש הרווח. לחיצה על מקש הרווח תגלול מטה בהודעה ובהגיע סוף ההודעה לחיצה על מקש הרווח תקפיץ את ההודעה הבאה שלא נקראה. משתמשים אירגוניים יהנו מהשיפורים הרבים בתמיכה באקסצ'נג (Exchange) וגרופוויז (Groupwise).

נגן המוזיקה Rhythmbox תומך עכשיו בנגינה ללא פערים, מתממשק עם יותר התקנים ניידים (דרך MTP) וכמות הזכרון שהוא צורך הופחתה.

תוכנת החיפוש השולחני, ביגל (Beagle), כוללת תיקונים רבים, התוכנה תהא יציבה יותר עכשיו והודות לשיפור בביצועים היא תפריע הרבה פחות לעבודה היומיומית.

שיפורים נוספים ל-GNOME כוללים שימוש בהודעות התרעה במקרה של אירועים מיוחדים (לדוגמה הגעת הודעת דוא"ל), שיפורים למציג התמונות EOG, מערכת תיעוד טובה יותר,… פידג'ין החליף את GAIM כישום ברירת המחדל למסרים מיידיים.


Xfce

גם Xfce קיבלה תשומת לב מיוחדת בגרסה זו של מנדריבה. מנדריבה כוללת כעת יישומי Xfce אופייניים רבים, כמו ריסטרטו (Ristretto) וסקוויז (Squeeze). הודות לחבילת ה-RPM של task-xfce אפשר להתקין סביבת עבודה מלאה של Xfce על מערכות עם חומרה פחות חזקה. מרוכבות (Compositing) מופעלת כעת בחבילות של Xfce. קיים סיכוי סביר שגרסת One עם Xfce תהיה זמינה בשלבים מאוחרים יותר.


תפריט יישומים משופר

לפני שנה כתבתי הצעה למבנה חדש לתפריט. הקדשתי זמן רב לכתיבת ההצעה ובסופו של דבר די נמאס לי ממנה היות ולא ידיעתי אם היא תוביל למשהו. כמו שבטח תשימו לב אם תקראו את המסמך מעולם לא ביצעתי הגהה למסמך כולו 🙂 בכל אופן נראה שבמנדריבה מצאו את ההצעה מעניינת והחליטו להטמיע אותה לקראת 2008.0. מבנה התפריט הוא כעת הרבה פחות מדורג: כל היישומים החשובים נמצאים עכשיו מיד תחת הקבוצות הראשיות בעוד שלפני כן הם נמצאו בעומק של שתי רמות. מבנה זה יקל על מציאת היישומים. אם יש לך GNOME ו-KDE מותקנים, התפריטים יבדילו כעת בין יישומים טבעיים לסביבת העבודה וישומים של סביבת העבודה האחרת. היישומים הטבעיים תמיד ימצאו ברמה גבוהה יותר כדי להצביע למשתמשים שעדיף שהם ישתמשו בהם מסיבות של שילוב בסביבת העבודה.

(אני דווקא מוצא את התפריטים החדשים מאוד מסובלים לשימוש ומתקשה למצוא בהם את היישומים שאני מחפש. DoK)

אפקטים מגניבים לשולחן העבודה עם קומפיז-פיוז'ן

מנדריבה 2008.0 כוללת את קומפיז בגרסה 0.5.2 עם ההרחבות של קומפיז-פיוז'ן (Compiz Fusion). אלו הם שילוב של קומפיז הותיק והאפקטים של בריל. קומפיז באופן כללי מהיר מבעבר ויש הרבה אפקטים יפים חדשים כמו Shift Switcher שנותנים אפקטים כמו Coverflow של אפל או היפוך החלונות של ויסטה.


תמיכה טובה יותר בחומרה

הקרנל

מנדריבה 2008.0 תושק עם גלעין לינוקס מבוסס על גרסה 2.6.22.6. הגלעין החדש תומך בהרבה יותר חומרה בהשוואה לגרסת הגלעין הזמינה במנדריבה 2007.1 (גרסת האביב): תמיכה בכל הבקרים החדשים של SATA ו-SAS, תמיכה ביותר התקני DVB, שיפורים לתמיכה בקול ורשתות (לדוגמה שיפורים חשובים להנעי ההתקנים הפופולריים sky2, forcedeth, skge drivers ו-e1000) ושיפורים רבים אחרים.

באופן מיוחד התמיכה ברשתות אלחוטיות צפויה להיות טובה יותר מבעבר. לינוקס 2.6.22 כולל את מערך האלחוט החדש mac80211 שנתרם במקור על ידי חברת Devicescape. מנדריבה כוללת הנעי התקנים חדשים רבים המבוססים על מערך זה כמו לדוגמה ה-b43 לכרטיסים המבוססים על ערכות השבבים של ברודקום, ה-iwlwifi להתקני אינטל, הנעי ההתקנים של Ralink ועוד…

מנדריבה תציע גם את הנעי ההתקן של pata, המחליפים החדשים של הנעי ההתקנים הותיקים ל-IDE. המשתמשים בהנעי התקן אלו להתקני ה-IDE שלהם יגלו שהתקנים אלו מזוהים כעת כהתקני SCSI (יקבלו את השמות sda, sdb, sr0,sr1,…). בגלל שעדיין יש בעיות שונות עם הנעי ההתקנים האלו אם לא ישמשו כברירת מחדל. הנעי ההתקן הותיקים והמוכחים של IDE עדיין זוכים לעדיפות בשלב זה.

הנעי כרטיס מסך

מנדריבה 2008.0 מביאה את xorg xserver 1.3 שכולל תיקונים רבים. זהו בסיס יציב ביותר. כל הנעי ההתקנים האחרונים של xorg כלולים ותומכים בכל הכרטיסים הגרפיים החדשים ביותר. משתמשי אינטל יהנו מתמיכת randr 1.2 שמעניקה להם אפשרות לחיבור חם של מסך נוסף. היישום 915resolution שהיה נחוץ לקבלת הפרדת מסך נכונה בחלק מהמחשבים הניידים אינו נחוץ עוד במנדריבה 2008.0

מנדריבה 2008.0 כוללת גם את הנע ההתקן החדש Avivo לכרטיסי מסך שמבוססים על ערכת השבבים r500 של ATI (היום תחת AMD) ובין השאר לכרטיסי X1xxx. היות והנע ההתקן עדיין נמצא בשלבי הפיתוח הראשוניים הוא יופעל רק על כרטיסים שבהם הוא כבר הוכח כיציב.

הנעי ההתקנים הבינאריים של nVidia ו-ATI ניתנים להורדה ממאגרי non-free (נגישים לכל) וכל הגרסאות האחרונות שלהם זמינות.

מחשבים ניידים: השהיה והמשך עבודה.

התמיכה בהרדמה והמשך עבודה צפויה להיות הרבה יותר טובה במנדריבה 2008.0 הודות לגלעין המערכת החדש ולשיפורים רבים ב-Hal, שעכשיו כולל יותר התאמות לדגמי מחשבים ניידים שונים.

מדפסות

התמיכה במדפסות השתפרה במידה ניכרת במנדריבה 2008.0. מנדריבה מגיעה עם Cups מגרסה 1.3 האחרונה ועם קבצי ה-PPD האחרונים מ-OpenPrinting. הנעי ההתקן החדשים של HPLIP נכללים בשביל מכשירי HP ו-Gutenprint עודכן לגרסה 5.0.1 וגם הוא מוסיף תמיכה בדגמי מדפסות חדשים. הנעי ההתקן של המדפסות פוצלו כך שישום הגדרת המדפסות לא יצטרך להתקין את כל סוגי ההנעי המדפסות השונים במערכת. Ghostscript 8.60 ברשיון GPL כלול גם הוא. זהו התוצר של שילוב בין AFPL Ghostscript שקיבל רשיון GPL ומערכת ה-ESP Ghostscript.

מצלמות דיגיטליות ונגני מוזיקה ניידים

מנדריבה 2008.0 כוללת גרסאות חדשות של libgphoto2, לתמיכה במצלמות דיגיטליות חדשות, ו-libmtp, לתמיכה בנגני מדיה חדשים שניתן לגשת אליהם מאמארוק ו-Rhythmbox. צלמים שמשתמשים ב-תמונות RAW בודאי יעריכו את Rawstudio שבהפצה, תוכנה גרפית ליבוא והמרת תמונות RAW. גם UFraw עם תמיכה במתאר צבעים מלא, הפחתת רעש ותוסף לגימפ כלול כמובן.

ביצועים טובים יותר

גלעין הלינוקס במנדריבה 2008.0 משתמש עכשיו במתזמן ה-I/O ההוגן CFQ כברירת מחדל במקום מתזמן ה-AS שהיה בגרסאות קודמות. ברוב המערכת ה-CFQ יספק ביצועים טובים יותר. המתזמן מנסה למנוע האטת יישומים אחרים בצורה משמעותית על ידי יישומים שדורשים עבודה מרובה עם הכונן. בנוסף הוא לוקח בחשבון את רמות ה-nice כדי לקבוע את דחיפות הקריאות. עם הפקודה ionice דחיפויות תזמון I/O ניתנות לכיוון במידה רבה עוד יותר. אם ה-CFQ יביא אצלך לירידה בביצועים (ייתכן בעומסי עבודה מסויימים, בעיקר על ניידים עם כוננים איטיים) ניתן להחליפו חזרה למתזמן ה-AS על ידי הוספת elevator=as לשורות המתאימות ב-/boot/grub/menu.lst

מתזמן התהליכים ההוגן לחלוטין (CFS) של אינגו מולנר כלול גם הוא בגלעין של מנדריבה. מתזמן תהליכים זה יתן לכל התהליכים הרצים בזמן נתון זמן מעבד הוגן כך שיישום יחיד שצורך משאבי מעבד רבים לא ימנע מתהליכים אחרים מלקבל את זמן המעבד שהם זקוקים לו לתפקוד תקין. דבר זה יהווה יתרון לדוגמה ליישומי מולטימידה בגלל שהוא יפחית את הקפיצות בניגון וידאו ומוזיקה.

טלאי ה-prefetch לזכרון החלופה יטען ל-RAM דפים שהופנו אל זכרון החלופה אם חזר והתפנה די זכרון. באופן זה המערכת תגיב מהר יותר אחרי "סערת זכרון חלופה".

המצערכת כולה נבנתה עם ספריות Glibc מהגרסה האחרונה 2.6.1 ועם המהדר GCC 4.2.2 RC. יחד עם שיפורים רבים ביישומים שונים בכל רחבי המערכת מתקבלים ביצועים כלליים נאים ביותר.

משך עבודה ארוך יותר במחשבים ניידים

מנדריבה 2008.0 תתקין גלעין שהותאם במיוחד למחשבים ניידים. גלעין זה משתמש בשעונים בתדירות 100 Hz והוא מוגדר עם האפשרות NO_HZ כך שהשעונים יופעלו רק כשיש בקשה ממתינה. השהיית USB מופעלת בגלעין זה וכאשר תותקן מנדריבה 2008.0 על מחשב נישא גם השהיית הנע התקן הקול AC97 תופעל.

הודות ליישום Powertop, שפותח על ידי אינטל, זוהו בעיות רבות נוספות וסופסוף הן תןקנו בשתי גרסאות הגלעין וביישומים שונים. רב המערכת מכויילת כעת כך שלא תמנע כניסת המעבד למצב צריכת החשמל C3. מערכת הרישום ביגל לא תופעל במצב של עבודה עם הסוללה (ללא חיבור לרשת החשמל).

שיפורים למרכז הבקרה של מנדריבה

במרכז הבקרה של מנדריבה הכלים השונים בקבוצות הראשויות מחולקים עכשיו לקבוצות משנה, דבר שיהפוך את מציאת הכלי המתאים לפשוטה יותר.

הגדרות הרשת אוחדו כעת למרכז הרשת (Network Center). בכלי זה ניתן לקבל מבט כולל על התקני הרשת השונים במערכת (חוטיים ואלחוטיים), להפעיל ולהפסיק את ההתקנים, לשנות את הגדרותיהם או להפעיל כלי ניטור.

כלי חדש נוסף הוא אשף ההגירה (Migration Wizard) שעוזר למשתמשים שמהגרים מוינדוז אל לינוקס. כלי זה יכול להעתיק את המסמכים שלהם ממחיצת הוינדוז אל מחיצת הבית של לינוקס, לייבא הגדרות של של לקוח הדוא"ל אוטלוק אקספרס (Outlook Express) ולהגדיר את אותו הרקע לשולחן העבודה כמו בוינדוז.

אם כבר עוסקים בוינדוז אז מנדריבה תעגון עכשיו את מחיצות ה-NTFS של וינדוז עם הנע ההתקן ntfs-3g ותאפשר תמיכה יציבה בכתיבה למחיצות אלו.

שיפורים למנהל החבילות ולאריזה

מנהל החבילות urpmi התקדם במידה ניכרת במנדריבה 2008.0. אלגוריתם פתרון התלויות שלו שופר ושיפורי ביצועים רבים הוטמעו בו. urpmi יראה עכשיו רשימה נאה יותר של החבילות שעומדות להיות מותקנות. הוא גם תומך עכשיו בתג "suggests" לחבילות RPM: בעזרת תג זה ניתן להמליץ על חבילה להתקנה יחד עם חבילה אחרת וללא הגדרתה כתלות ממשית של אותה חבילה דבר שלא מאפשר למשתמש להסיר אותה מאוחר יותר. הודות למדיניות חבילות ה-devel החדשה למשתמש לא תהיה עוד בעיה עם התנגשות בין חבילות devel- כמו שקרה לא אחת בעבר בעת עידכון המערכת.

ניהול החבילות הגרפי במנדריבה נהנה משיפורים דומים בביצועים.

שרתים ואבטחה

מנדריבה 2008.0 כוללת את חבילות השרתים אחרונות שמציעות בתורן את האבטחה הטובה ביותר: אפאצ'י 2.2.6, PHP 5.2.4 עם הטלאי האחרון של Suhosin להגנה על יישומי ה-PHP שלך ממתקפות… שרת העבודה בקבוצה קולב (Kolab) נתמך שוב במנדריבה 2008.0 ועודכן לגרסה 2.1.

כל השירותים שנגישים מרחוק לא יופעלו עוד כברירת מחדל וכל היישומים הרגישים אבטחתית נבנו עם דגלי הידור להגנה עם מערך חזק כדי למנוע נזק במקרה של buffer overflow טריויאלי. כמו קודם חומת האש מופעלת כברירת מחדל. בפעם הראשונה AppArmor של נובל נכלל במנדריבה וימנע נזק נוסף במקרה שתהליך מסויים (לדוגמה יישום רשת) נפרץ.

וירטואליזציה

משתמשים יכולים להנות מתמיכה מלאה בוירטואליזציה בחומרה שכלולה במעבדי AMD ואינטל החדשים הודות לגרסאות האחרונות של KVM ו-QEmu. גרסת VirtualBox עודכנה ל-1.5 והיא משפרת את הביצועים וכוללת תיקונים שונים. חבילות ה-Xen צפויות להיות שמישות אחרי שהן סופסוף זכו לתשומת לב.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מנדריבה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על מה חדש במנדריבה 2008.0

 1. itsik הגיב:

  חבל שהתמונות קטנות מדי ולא מקושרות לקובץ. בקושי רואים.

 2. dok2 הגיב:

  וואללה, הייתי בטוח שזה מכניס קישורים.
  אני מיד מתקן את זה לקישור למקור.
  תודה על התגובה.

 3. חזי הגיב:

  כפי שכבר סיפרתי יצא לי לבדוק את מנדריבה החדשה עם GNOME וגם קצת עם KDE והחוויה היתה מהנה. עכשיו אני רואה את תמונת המסך של Xfce וזה עושה לי חשק לבדוק גם אותו…

 4. dok2 הגיב:

  הגרסה הרשמית כבר בשרתים.
  הטורנט פתוח לציבור ב- http://torrent.mandriva.com/public/
  גישה ב-http/ftp כבר זמינה לחברי המועדון וכנראה תהיה זמינה ממש בקרוב לכולם.

 5. Oz הגיב:

  Darn! What a beautiful desktop.
  I don't have time to try it, but it looks very good.
  My experiences with mandriva always failed. So I stick to my ugly ubuntu desktop, which works and works.
  But every time I see mandriva and fedora I am just jelous.
  Oz

 6. dok2 הגיב:

  אני עוקב די בקפדנות אחרי שאלות בפורומים של תפוז וווטסאפ ואני מתקשה להזכר בבעיות שהצגת לגבי השימוש במנדריבה (אני דווקא זוכר שהצגת בווטסאפ בעיות שונות עם אובנטו).
  בכל אופן אם תתקל בבעיות אתה מוזמן להציג אותן ואשמח לעזור (גם הפעם כמו בעבר)

 7. JJF הגיב:

  אני טרי ביותר בעולם הלינוקס (ושבע אכזבות מהאלטרנטיבה הפופולרית…)
  האם אפשר לשדרג ל 2008 מ "עברית spring 2007 " אותו התקנתי לאחרונה בהצלחה?
  תודה

 8. dok2 הגיב:

  כן, בהחלט.
  תוכל לשדרג על ידי הגדרת המקורות לאלו של גרסת 2008.0 (לצורך זה תוכל לפנות אל אתר http://easyurpmi.zarb.org ) וביצוע שדרוג רגיל בעזרת מנהל החבילות.
  אם אתה מעוניין בביצוע השדרוג משורת הפקודה אז אחרי הגדרת המקורות עליך להפעיל את הפקודה urpmi –auto-select –auto

  בהצלחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s