הכי כיף?! לירות לעצמך ברגל.

לפני מספר ימים ראיתי אצל דיאגו (שאינו ידוע בחיבתו היתרה לאתר ubuntu-il) הפניה לדיון בפורומים של ubuntu-il שממנו עולה כי לפחות חלק מהמעורבים בהפעלת האתר החליטו לאמץ דרך פעולה קצת בעיתית כדי לקדמו –

הדרך שנבחרה היא לדחוף קישורים והפניות לאתר בדיונים שעוסקים באובונטו ויתר על כן אף לעשות זאת תחת שמות בדויים ודיונים פיקטיביים.

זה אמנם לא סוף העולם ויש לפחות שני אתרים שעוסקים בלינוקס בישראל ושמפעיליהם נוקטים בגישה דומה (אחד מהם הוא chameleon שאמנם מכניסים קישורים אבל אינם פותחים דיוני סרק) אבל זו בהחלט דרך לא רצויה לקידום האתר.

קריאת הודעות בווטסאפ ובאתרים אחרים בימים האחרונים העידה שאכן הגישה שנבחרה יוצאת אל הפועל ופתאום החלו לצוץ להם קישורים ל-ubuntu-il בכל מינידיונים ובד"כ על ידי אנונימיים/אורחים.

ווטסאפ שידוע כאתר סובלני השאיר את הבמה פתוחה אבל באתר אחר בחרו המנהלים פשוט למחוק את הקישור לפורום של אובנטו.

בשני האתרים ניכר היה שכותבים אחרים בפורומים מכירים את הסיפור (דרך הפירסום של דיאגו או ממקורות אחרים) והתגובה לדחיפת הפרסומות נעה בין צינית לתוקפנית.

על רקע זה אפשר היה לצפות שמישהו ממפעילי האתר של אובנטו (שרובם בעלי בלוגים פעילים ברמה כזו או אחרת) יפרסם את התיחסותו לעניין אבל… שקט… נראה כאילו אלו האחרונים כלל אינם קוראים ומכירים את הרוחות שמנשבות סביבם.

רק עכשיו בזמן שאני כותב קטע זה ניסיתי להכנס שוב אל אותו דיון בפורום של ubuntu-il בו "נרקמה המזימה" ומצאתי כי אין לי גישה אליו בגלל שאני לא רשום (לפני מספר שעות עוד נכנסתי אליו ללא בעיה).

אז כרגע נראה שמפעילי האתר שהתחיל מיוזמה שנראתה טוב על הדף והמשיך עם בחירות בעיתיות של עיצוב ואחר כך עם בעיות ברמת התמיכה החליטו פשוט ללכת על כל הכיף ולירות לעצמם ברגל.

אני מקווה שעוד ימצאו בין מפעילי האתר כאלו שידעו להוציא את האתר מהשפל החדש שאליו הוא נגרר הפעם ויחזירו לו את הסיכוי לקבץ סביבו קהילה תומכת ואיכותית ושקיפות והבעת דעה מבקרת בפומבי יכולה להיות צעד ראשון בכיוון הנכון מבחינה זו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

21 תגובות על הכי כיף?! לירות לעצמך ברגל.

 1. וכוכוככוכ הגיב:

  למה אתה מקנא? מה לעשות שלא כל פורום מקבל רשמיות מקנוניקל.

 2. DoK הגיב:

  אני מקנא בגלל שהפורום המתחרה שהקמתי לתמיכה באובונטו נשאר זנוח ועזוב 😉

 3. יגאל הגיב:

  למען הסר ספק אני משמש כמנהל פורום תמיכה טכנית באתר ubuntu-il.

  אני לא יכול להסכים יותר עם דבריך, מדיניות של פירסום פוגע אינה ראויה ורחוקה מלשרת את מטרות הקוד הפתוח. אולם אם תירשם לפורום תוכל בקלות להיכנס לפורום שבו "נרקמה המזימה" ולראות שדרך הפעולה הזו ננקטה על ידי מיעוט בפורום ואחרי דיון ארוך הוחלט על ידי כל הצדדים להפסיק עם הפרסומות הפוגעות לאלתר.

  אפשר וראוי להתייחס לכישלונות של האתר, אם קיימים, כחבלי לידה, האתר כל הזמן משתפר, והקהילה התומכת שהולכת וגדלה היא מקור גאוותינו, נכון לכרגע כל שאלה שמועלית בפורום זוכה למענה מקצועי ומהיר, ולטעמי אין חשוב ונדרש מזה למשתמשי אובונטו בישראל.

  אני מקווה, כמוך, שהקהילה תמשיך לגדול ולספק מענה מקצועי ובכך להגדיל את החשיפה של הקוד הפתוח בכלל ואובונטו בפרט גם ל"Human Beings"

 4. dok2 הגיב:

  תודה על התגובה ותודה מכופלת על כך שכבעל תפקיד בהפעלת האתר מצאת לנכון להביע (לפחות כאן) את הביקורת הפומבית המתבקשת על הדרך שנבחרה לקידום האתר.
  מעת לעת אני מבקר בפורום אבל חיוב ברישום הוא מבחינתי דרישה מוגזמת ולכן נמנע ממני בעבר לענות על שאלות של גולשים ועכשיו גם נמנע ממני לצפות בדיונים שהוחלט כי כנראה עדיף שיתקימו במסגרת מצומצמת.
  אני חושב שציירת כאן תמונה שאינה הולמת את המציאות כפי שאני מכיר אותה ההתרשמות שלי מהאתר היא שרמת התמיכה שניתנת בו עדיין אינה מספיקה אף שניכר בה שיפור.
  על כל פנים אני שמח לשמוע שבדיון הסגור שהתקיים נבחר שלא להמשיך במסע הפרסום הבעיתי אני מאחל לכם המשך השתפרות ובהזדמנות זו אני גם רוצה לחדד את האבחנה בין פרסום לגיטימי לכזה שאינו לציין שהפנית גולשים שהציגו בעיה באתר כמו ווטסאפ אל מדריך ספציפי או דיון בו הבעיה נפתרה ב-ubuntu-il הוא עניין לגיטימי אבל פתיחת דיוני סרק רחוקה מלהיות לגיטימית וגם הפניה אל דף הבית של האתר עם המלצה ששם ינתן מענה טוב יותר מבאתר בו נפתח הדיון היא לא עניין סביר במיוחד ואם בדרך כלל אני מחשיב כתיבה אנונימית כעניין בעייתי אז באופן ציני אפשר לומר שהפעם בחוכמה עשה דולב* שלא הזדהה כשפיזר את הקישורים.

  *ואולי גם אחרים

 5. דב הגיב:

  יגאל שלום,
  אני חושב שההצגה שלך הקצת מטעה.
  מי שזמם את המזימה היו "שזיף – מייסד אובונטו ישראל" ו"בולדוג – מנהל גלובאלי" אולי מעוט אבל בעל השפעה רבה בפורום.
  באופן כללי כל ההתרשמות שלי היא שפורום זה קצת ילדותי ולא רציני מהסיבות הבאות:
  1. הכתר שזיף קושר לעצמו "מייסד אובונטו ישראל" אשר חסר כל קשר למציאות ומתבסס על העובדה שהחברה באובנטו לא קוראים עברית.
  מרבית המשתמשים באתר הם מנהלים. אתר Whatsup מסתדר עם 3 מנהלים פעילים אצלכם צריכים הרבה יותר.
  איכות התשובות אינה גבוהה.

 6. יגאל הגיב:

  שלום דב,

  החבר'ה באובונטו דווקא קוראים עברית, להזכירך יש אפילו גירסא רשמית של אובונטו בעברית, שהחבר'ה הרשמיים של אובונטו בישראל תירגמו, יש אפילו אתר רשמי לאובונטו בארץ אבל הוא ירד לצורך תחזוקה לפני מעל שנה ומאז לא חזר. בכל אופן אני לא רואה טעם להתייחס לכתרים ששזיף קושר לעצמו ולדעתי זהו עניינו האישי בלבד, ובטח ובטח שלא משפיע על הקהילה בצורה כלשהי.

  לצערנו אתה צודק, כרגע יש לנו יחסית לכמות המשתמשים הרבה מנהלים, אבל קשה לי להבין איך ריבוי מנהלים גורע מהאתר. להיפך, בתור מנהל אני חש אחריות לכך שאף שאלה שנכנסת לפורום שלי תצא בלי תשובה, ואתה מוזמן לבוא ולהיווכח בכך בעצמך. ואם איכות התשובות שלי אינה גבוהה לטעמך, אתה יותר ממוזמן להעביר עלי ביקורת בפורום ואני אשמח להתייחס לכל הערה והצעה לשיפור.

 7. אוהד הגיב:

  הנה הסבר למה ubuntu-il ישאר פורום חובבני לנצח.

  הפורום לא מעניין אנשים בעלי השכלה בתחום הלינוקס כי הוא מיועד רק להפצה אחת והם מתעניינים במספר הפצות. כל עוד יש פורומי לינוקס כלליים, הם יעדיפו אותם.
  כלומר האנשים היחידים שאותם הפורום יכול לדוג בעזרת הספאם או בכל שיטה אחרת אלה משתמשים חדשים. אבל כאשר אותם משתמשים יגיעו לרמה מסוימת בלינוקס הם יעדיפו פורומים אחרים מהסיבות:
  1) אולי הם ירצו להשתמש בהפצות אחרות.
  2) יהיו להם שאלות מתקדמות שהפורום הזה לא יכול לענות עליהן.

  המסקנה הברורה היא שהפורום תמיד ישאר פורום למתחילים ופרט לבעלי התפקידים בפורום לא יהיו בפורום משתמשים קבועים ולכן גם לא יהיו דיונים רציניים.

  בקיצור, לא שווה לדבר עליהם אפילו.

 8. dok2 הגיב:

  יגאל, עם קשר חלקי למה שקורה ב-ubuntu-il כדאי שתבדוק את העובדות לגבי "הגרסה הרשמית" של אובנטו בעברית.
  אני חושב שמדובר בדוגמה מצויינת לדרך בה לא צריכים להתנהל דברים.
  שם כמו עכשיו השלב הראשון היה לקבל איזה מין סוג של "בלעדיות" ו"הכרה רשמית" ושם גם בערך נעצרה ההתקדמות.
  מסופקני אם "האתר הרשמי" ירד לצורך תחזוקה וגם אם כך הדבר אז אי חזרתו היא בהחלט עניין שבבחירה (ובמקרה זה מדובר בבחירה נבונה).
  לחבר'ה ב-ubuntu-il כדאי לבדוק שוב איך התגלגלו הדברים באותו מקרה ולנסות לחשוב מה הדרך שתמנע את הישנותם.

 9. elcuco הגיב:

  יגאל, תרשה לי לצטט אותך:

  החבר’ה באובונטו דווקא קוראים עברית, להזכירך יש אפילו גירסא רשמית של אובונטו בעברית, שהחבר’ה הרשמיים של אובונטו בישראל תירגמו, יש אפילו אתר רשמי לאובונטו בארץ אבל הוא ירד לצורך תחזוקה לפני מעל שנה ומאז לא חזר. בכל אופן אני לא רואה טעם להתייחס לכתרים ששזיף קושר לעצמו ולדעתי זהו עניינו האישי בלבד, ובטח ובטח שלא משפיע על הקהילה בצורה כלשהי.

  מי אותם חבר'ה? האם אתה מתכוון לחברה (company?)? איזה תרגום מתבצע באובונטו? אני משתמש כרגע בשתי טעמים של אובונטו ואני יכול להגיד לך שכמות התרגום שייחודית לאובונטו היא זניחה, התרגום מגיע מ-upstream: הפרוייקטים של kde, gnome או mozilla.

  האתר במקום להשתפר נשאר באותו מקום ולפעמים "הולך אחורה" כרגע, אין מיקום ליצירת קשר עם מפעילי האתר. אם לא הייתי מבקר קבוע לא יכולתי לדעת מי המפעילים. העיצוב עדיין בעייתי (קשה מאוד למקם קישורים, אבל למעט זה המעצב החדש שלכם עשה עבודה מצויינת). ראיתי פעם שאפשרתם לכתוב הודעות באופן "אנונימי" (מבלי להתחבר לאתר) אבל כאשר ניסיתי לכתוב באתר האפשרות הזאת נחסמה.

  אני ממשכים ומנסה לדחוף את האתר "שלכם" כי אני מעוניין שהוא יצליח, אני באמת ובתמים רוצה מקום שבו אוכל למצוא אנשים משתמשים בהפצה שאני משתמש ושיכלו לעזור לי לפתור בעיות בכלים שההפצה שלי נותנת לי. עד עכשיו אתם מראים פנים מאוד חובבניות ומתישהו ימאס לי להעיר לכם ואני פשוט אעבר הלאה.

  או שתתשתפרו או שתיעלמו.

 10. אוהד הגיב:

  דיאגו,
  תיתעלם מהם, תוך 3-4 חדשים הם נעלמים.

 11. elcuco הגיב:

  אוהד, לא רוצה. אני רוצה שמישהו יתמוך המערכת הפעלה שאני משתמש. למשל כרגע אצלי לא שומעים כלום ממצגות פלאש – אני רוצה פתרונות לבעייה הזאת. אם תשאל בפורומים כללים תקבל תשובות כלליות. אני רוצה מקום שבו אני אוכל לשאול מה ידפק לי בעקבות העדכון הבא (משהו שכיח בכל הפצה כמעט). לא מוותר, אני מקווה שהילדים יצאו מהשוק שלהם ויתחילו לתקן את הדרכים שלהםץ

 12. dok2 הגיב:

  והנה קטע מבדר יחסית –
  היום הופיע בווטסאפ שאלה על אובונטו
  באופן מפתיע התגובה הראשונה לשאלה היא

  אולי כדאי שתנסה באתר הרשמי שלהם בארץ

  עם קישור נפרד לאתר.
  אומרים שאלוהים נמצא בפרטים ובכן הפעם הוא חמד לו לצון כי התשובה שהתקבלה בווטסאפ היתה ששאלה הוצגה גם שם ובדיקה העלתה שלא רק שהיא פורסמה שם אלא שהיא הופיע שם שעה לפני הפרסום בווטסאפ.
  צחוקים.

 13. meital הגיב:

  תראה, לכל אחד יש דרך מחשבה שונה. יש כאלה, שאולי נשארו עם הגישה הילדותית של "בואו נעשה ספאם וככה יגיע לפורומים שלנו!!!" והם אשכרה מאמינים בזה בלב שלם. לדעתם זו הדרך. עכשיו לך תשכנע אותם שמה שהם כ"כ בטוחים בו לא נכון. זה בעייתי…אבל כן יש נסיונות לשכנע אותם שזו לא הדרך. מה גם שלא את כל השיחות אתם יכולים לראות כי חלק מהן פתוחות רק למנהלים.
  כן, יש מקום להתבגר…אבל עדיין, לא לשכוח שמדובר באנשים צעירים בתיכון.

 14. אוהד הגיב:

  בדקתי טיפה וגיליתי שהם פשטו גם על לינמגזין. הנה דוגמא:
  http://linmagazine.co.il/node/view/7245

  (תראו את התגובות)

 15. יגאל הגיב:

  אני חושב שפספסתם את הנקודה, כמו כל אתר או קהילה חדשים, הקהילה באובונטו ישראל נבנית ומתגבשת עכשיו, אני לא הייתי מצטרף ותורם לקהילה אם לא הייתי חושב שהקהילה הזאת מאוד נחוצה וחשובה באינטרנט הישראלי.
  נכון, הקהילה עדיין לא מגובשת וקורות לפעמים טעויות, וגם אולי חלק מהמנהלים מתהדרים בכינויים והגדרות שלא שייכות להם, אבל זו לא הנקודה, זו התקטננות, בין אם נקבל רשמיות מאובונטו ובין אם לא (ודרך אגב, המידע על האתר הרשמי של אובונטו ישראל נמצא פהhttps://wiki.ubuntu.com/IsraeliTeam) מה שחשוב זו הקהילה, כמו שדיאגו ציין, וזו המטרה שלי כשאני בא לתרום לקהילה הזו.

  כרגע הקהילה מתפתחת, לנסות לבקר אותה ולאחל לה שלא תחזיק מעמד עוד לפני שגיבשה את עצמה זה לירות לה ברגליים. אין ספק שעשינו טעויות ואני יכול להבטיח לכם שנעשה עוד הרבה, אבל לאט לאט אנחנו נתפתח ונקים קהילה מכובדת שעונה על הצרכים של משתמשי אובונטו בישראל.

  פורומי האתר מלאים כל הזמן בביקורות הדדיות ובהצעות לשיפור ואפיון האתר ודרכי הפעולה שלו, כל הביקורות הבונות שהוצגו פה יעזרו לנו מאוד אם יוצגו בפורום. האפשרות היחידה שלנו להצליח תלויה בקהילה, אף כינוי שנכנה את עצמנו ואף רשמיות שנקבל או לא לא יעזרו לנו אם אין קהילה, ולהזכירכם, אתם הקהילה.

  ובעניין הספאם, בין אם זה מיעוט או לא, המנהלים של הפורום אמרו את דברם, והודיעו שהם לא מוכנים לקחת חלק בקהילה שמפרסמת את עצמה בכוח, אני מקווה שהנושא הזה לא יצטרך לעלות שוב.

 16. meital הגיב:

  אולי תתעניינו לקרוא את התגובות בשרשור הזה: http://ubuntu-il.com/board/showthread.php?tid=414&pid=2657

 17. dok2 הגיב:

  מיטל –
  הדיון שקישרת אינו פתוח לציבור הרחב.

  יגאל –
  המנהלים של האתר ("בולדוג" ודולב) הם שיזמו את הדבר הזה. אני מקבל את מה שכבר אמרת על הנסיגה מהרעיון אבל נראה שעכשיו אתם צריכים לשלות אבן שטיפש הטיל לבאר.
  לגבי הקהילה שאתם מנסים להקים – אני דווקא תומך ברעיון ברמה עקרונית ומקווה שתצליחו (קצת חורה לי נושא ההתבדלות אבל אני מבין שזה חלק ממה שחלק ממשתמשי אובנטו מחפשים ודיאגו אפילו אומר זאת באופן ברור).
  אם אתה קורא את הבלוג הזה אז אולי גם ראית שכתבתי התיחסות לביקורת שארתיום כתב בזמנו ובקצרה אני חושב שלא צריך למהר לשפוט אתכם למרות שגיאות שנעשות פה ושם (כנראה בגלל קומץ שפעולותיו בולטות). מצד שני חשוב שהמעורבים יכירו בשגיאות שנעשות.
  רק כדוגמה – חסימת הדיונים הותירה אותי עם הידע שבולדוג (?) ודולב יזמו הפצת ספאם וסגרו את הפורום לציבור אחרי שהדבר התפרסם. מעבר לזה אני לא יודע על התפתחות פרט לשמועות.

 18. meital הגיב:

  הקישור לדיון ששמתי הוא בדיון שנמצא בפורום "הכרזות" שמסתבר שהוא פתוח רק לאנשים שרשומים. בכל מקרה-כתוב שם שאף אחד מהמנהלים לא אחראי על הפצת הספאם. נטען שם גם שאולי אתרים אחרים מפיצים את הספאם הזה בכוונה לפגוע. אם זה נכון או לא-אני לא יודעת.

 19. dok2 הגיב:

  האמת שגם אני חשבתי על אפשרות כזאת ובעיקר בגלל שנראה שיש איזו מגמה של התנגחות באתר הזה מהיום שהוא הוכרז.
  כמו שכתבתי ליגאל – נראה שעכשיו החבר'ה שם צריכים לשלות אבן שטיפש זרק לבאר (הווה אומר שנעשתה טעות, עכשיו צריך מצוא את הדרך להשיב את הגלגל וזה כנראה לא יהיה כל כך קל)

 20. דור הגיב:

  האתר הרשמי האמיתי יחזור לפעול:
  http://logs.ubuntu-eu.org/freenode/2007/07/11/#ubuntu-il.html

  מאת דור:
  18 ביולי, 2007 בשעה 7:35

  logs.ubuntu-eu.org/freenode/2007/07/11/#ubuntu-il.html

  תחליפו את הסולמית ב#

  מאת דור:
  18 ביולי, 2007 בשעה 7:37

  http://tinyurl.com/2qn56s

  הנה הלינק.

  מאת דור:
  18 ביולי, 2007 בשעה 7:38

  פשוט הבלוג המיר את המספר 23 עם סימן אחוז לסולמית.

 21. dok2 הגיב:

  שלום דור.
  איחדתי את ארבעת התגובות שלך להודעה יחידה.

  אין לי עניין להכנס לפוליטיקה הפנימית של אובנטו בישראל אבל אני לא בטוח שהחדשה שהבאת יש בה דווקא בשורות טובות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s