סקר חוויות המשתמשים של Opensuse

אתמול פרסם Fabrice Facorat ממנדריבה את המסקנות הראשונות שלו מהסקר שערכה קבוצת חוויות המשתמשים של Opensuse לגרסת 10.2 של ההפצה.

הסקר נוגע במגוון תחומים הקשורים לחוויות המשתמש ב-Opensuse ויכול כמובן ללמד גם על היבטים שונים של שימוש בלינוקס באופן כללי. הסקר זכה להיקף מרשים שעומד על מעל ל-27000 תשובות.

פבריס מציין באופן ספציפי את התוצאות שהתקבלו לשאלה 11 בסקר –

בשאלה זו נדרשו הנסקרים לציין האם הם משתמשים בכלים שאינם גרפיים לניהול המערכת ו-64% מהמשיבים ענו על השאלה בחיוב.

פבריס רואה בכך הצדקה להמשך המאמצים לספק מנשקי ניהול טקסטואלים אותם הוא רואה כדבר הכרחי.

כדאי לציין כאן כי הן לסוזה והן למנדריבה יש כלי ניהול רבים שניתנים להפעלה דרך מרכז הבקרה הגרפי (YaST2 בסוזה ו-mcc במנדריבה) או דרך אשפים טקסטואלים (בסוזה דרך YaST ובמנדריבה דרך drakconf) תכונה שמבדילה אותן ממרבית ההפצות האחרות.

כאן אני רוצה לעבור ולהאיר עוד מספר נקודות שלדעתי בולטות בסקר:

  • הנקודה הראשונה היא זו שזכתה למובהקות התשובה הגבוהה ביותר – 98% מהתשובות התקבלו ממשתמשים ורק 2% ממשתמשות.

את הפרשנות והצעות השיפור אשאיר במקרה זה לאחרים.

  • נקודה מעניינת נוספת היא זו בה המשתמשים נשאלו על רמתם המקצועית – התשובה הרווחת ביותר לשאלה זו היתה של משתמשים מנוסים ללא כישורים טכניים, 35.7 מהעונים הגדירו עצמם בקבוצה זו שמאפיניה בסקר הם "אתה מבצע עידכונים ומשנה את תצורת המערכת לפי טעמך" (לשון הזכר אינה בסקר אלא כאן בלבד).

אני מוצא שמדובר באחוז מרשים שמראה את מה שבמידה רבה כבר ידעתי – לינוקס היא לא מערכת מסובכת להפעלה ואינה דורשת כישורים יוצאי דופן.

  • בשאלה בה נדרשו הנסקרים לדרג את חשיבות של מדדים שונים בתוכנה השיבו 78% כי יציבות היא בעלת חשיבות גבוהה ביותר ו-63% ציינו כי אבטחה היא בעלת חשיבות גבוהה ביותר. שתי התוצאות האלו בולטות מעל יתר המדדים שהוצעו ובינהם שימושיות, תמיכה בחומרה ועוד.

כאן אני בוחר להיות סקפטי לגבי כנות התשובות או לחילופין לראות בכך מאפיין של קהילת המשתמשים ב-Opensuse. אמנם הרוב המכריע של המשתמשים בוחרים לעבוד עם גרסאות שמוגדרות כיציבות אבל עד כמה שאני מכיר את הדברים אז רבים מהמשתמשים לא בוחלים בהתקנת מיני קבצי הרצה מצד שלישי ותוכנות בקוד סגור באופן כללי. בשני המקרים מדובר בהתנהלות שעלולה לפגוע באופן משמעותי ביציבות המערכת ומעצם השימוש בתוכנות שהקוד שלהן אינו פתוח חושפים עצמם המשתמשים לבעיות אבטחה שמוכרות טוב יותר בעולם הוינדוז. כדוגמה בלבד לתוכנה כזו אפשר למצוא את סקייפ ובלי להכנס לשאלת המצאות או העדר החלופה יש לציין שבוינדוז כבר הודגם כי התוכנה ניגשת למידע במערכת שלא נראה כי יש סיבה שהיא תגש אליו וכנראה אף מעבירה אותו הלאה.

  • עוד ממצא מעניין נוגע לסביבת העבודה אותה בוחרים המשתמשים – במקרה זה 71% מהמשיבים העידו כי הם משתמשים בעיקר ב-KDE.

ממצא זה מעניין בעיקר בגלל שהגרסה האירגונית של suse מצוידת כיום ב-GNOME כברירת מחדל להבדיל מהשימוש ב-KDE בעבר. המעבר ל-GNOME בא אחרי הרכישה על ידי נובל. הנימוק למעבר היה הסיסמה המוכרת "השימושיות של GNOME גבוהה יותר" ובאופן שגם היום קשה לי להסביר אותו ההחלטה התקבלה ללא שהשותה השימושיות של KDE ו-GNOME וכשהסקרים שנובל ביצעו לשימושיות סביבת העבודה במסגרת Better Desktop נגעו ב-GNOME בלבד בשעתו (היום יש להם גם סקרים עם KDE)

  • נקודה מפתיע לדעתי נמצאת בכך שיותר ממחצית המשיבים מפעילים שרת כלשהו בביתם (שרת הדפסות, חומת אש, נתב וכו').

בתיזמון נאה התפרסמה היום ב-slashdot.org הפניה לטור של Glenn Derene ובו הוא חוזה כי תוך זמן לא ארוך לכל אחד יהיה שרת בבית. נקודת המוצא שלו היא שרוב השמתמשים מגלגלים עינהם למשמע החדשה שהוא מוצא מסעירה ולפיה השבוע הוצג HP MediaSmart שהוא המכשיר הראשון עם Microsoft’s Windows Home Server software. אני מרשה לעצמי להתפרע בניחוש שהכותב הוא לא משתמש לינוקס ולא קרא את הסקר של Opensuse.

סיכום לעת עתה – יותר מתוכן סקר ספציפי זה אני חושב שראוי להצביע על ההשקעה של Opensuse ו-Novell בתחום השמישות של לינוקס וסביבות העבודה החופשיות. לשם שינוי נראה שלפחות במסגרת SuSE ננטשו לרגע הסיסמאות לגבי "המאפיינים המוכרים" של אופי השימוש ומאפייני סביבות העבודה השונות ונבחרה הדרך המוזרה משהו של… בדיקת הדברים.

כה לחי ל-Opensuse.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, קוד חופשי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s