דביאן עושה את המירב כדי לפנות למתחילים?!

אגע כאן בנקודה פעוטה הקשורה לשחרור Etch, הגרסה היציבה האחרונה של דביאן.

עדיין לא התקנתי את Etch ואין לי כל כוונה לטעון שהנקודה שתעלה מייצגת את הכלל אבל בכל זאת…

Linux.com מביאים סקירה קצרה של Debian Etch תחת הכותרת –

Debian redefines itself with new release

בפסקה הראשונה יש סוג של תמצות הדברים עם ציטוט מהדף Debian on the desktop שמעיד משהו על הפילוסופיה הנוכחית

We will do everything we can to make things very easy for the novice, while allowing the expert to tweak things if they like.

נשמע מבטיח אבל מיד בהמשך הסקירה מופיע התיאור הבא

although the installer continues to default to the highly serviceable text mode that Debian has used for several years now, you can use the command installgui to use a graphical version of the program

המממ… אוקיי…

אני מניח שהתיאור נכון ולכן עולה השאלה – האם באמת נעשה כל שניתן כדי להקל על המתחילים ועדיין לאפשר למומחים לשנות דברים לפי דרישתם?

על פניו כדי להקל על מתחילים ועדיין לאפשר למומחים לשנות את הדברים היה מתבקש שברירת המחדל תהיה ההתקנה הגרפית הפשוטה יותר ממנה יוכל המומחה לצאת אל הגרסה הטקסטואלית ולא להעלות דרישה מהמתחיל להקליד פקודות במסוף כדי להגיע אל ההתקנה הפשוטה.

נו שוין, גם זה בטח יגיע.

על כל פנים ההצהרות של דביאן על פניה למשתמש המתחיל הן בהחלט שינוי לטובה מבחינת פלח זה של המשתמשים ולפי הדיווח גם יש להן בסיס מכובד גם אם כרגע הכיסוי להן עוד לא חילחל אל כל התחומים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, קוד חופשי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על דביאן עושה את המירב כדי לפנות למתחילים?!

 1. תומר הגיב:

  מישהו זוכר מתי רד האט התחילו לעבוד עם התקנות גרפיות כבררת מחדל? החבר'ה של דביאן הם עקשנים ועומדים על דעתם, אחרת היו מצליחים לקחת לפחות חלק מהקרדיט שהפצות קטנות וחצופות כמו אובונטו לוקחות אליהן.

  סיפור תוכנית ההתקנה לא שונה בהרבה מהרומן שלהם עם הדפדפן. במקום לשבת ולחשוב על טובת המשתמש, הם מעדיפים להישאר עם העקרונות החשובים שלהם ולהרחיק מהם משתמשים מחוסרי דעה או בעלי דעות שונות.

 2. חזי הגיב:

  לדעתי חשוב שהם ישמרו על העקרונות שלהם עד הסוף, גם אם זה על חשבון המשתמשים. אני משתמש אובונטו שלא מבין בלינוקס יותר מהמינימום הדרוש כדי למצוא ברשת פתרון לכל בעיה. כנראה שמהבחינה הזאת דביאן לא מתאימה לי, ואובנטו (מהנסיון) מתאימה כמו כפפה ליד. אבל אני רוצה לדעת שמאחורי האובונטו שלי מסתתרת דביאן עם העקרונות שלה. גם אם אני לא מסוגל לעמוד בעקרונות הנשגבים האלה בעצמי, טוב לי לדעת שיש לאן לשאוף. ואני בטוח שבכך שדביאן שומרת על החופש שלה בקנאות היא מקיימת עוד כמה פונקציות חוץ משמירה על אידיאלים.

  אבל לגבי תפריט ההתקנה הגרפי – באמת אין לי מושג מה הבעיה להשתמש בו כבררת מחדל.

 3. DoK הגיב:

  תומר > סיפור תוכנית ההתקנה לא שונה בהרבה מהרומן שלהם עם הדפדפן.

  אני מעדיף להאמין שניתן דגש לנוחיות המשתמש החדש בשולחן העבודה ופשוט שכחו* שכדי להגיע לשם צריך קודם לעבור את ההתקנה.

  * למרות שבדביאן כמעט כל דבר כזה עולה לדיון ומתקבלת לגביו החלטה.

 4. ik_5 הגיב:

  דביאן עם כל הכבוד היא הפצה לשרתים.
  נכון כמו כמעט כל הפצת לינוקס אחרת, היא מסוגלת גם לשמש כהפצה לשולחן העבודה, אבל החשיבה בדביאן היא תמיד על להוציא מוצר יציב. והיציבות הזו טובה לשרתים, אבל פחות מתאימה למתשמשי קצה. משתמשי קצה צריכים להבין מה הם עושים ע"מ להשיג את אותה תוצאה שנראת כל כך פשוטה עם אובונטו לדוגמא.

  הכובע האדום, לדעתי, אינם עולים בקנה אחד עם דביאן. redhat הינם חברה מסחרית, בעוד שדביאן היא הפצה קהילתית שנעשית בעיקר על רקע התנדבותי. ולכן הגישה של redhat היא בראש ובראשונה מסחרית. אין שום שיקול אחר. ומה לעשות שקצת אנימציה והרבה צבע מוכר יותר טוב ממסך טקסט ? אבל האם זה הופך את ההפצה ליותר או פחות טובה ? האם זה אומר שאתם מסוגלים להוציא משהו מההפצה עם ההתקנה הגרפית, שאי אפשר להוציא מההתקנה הטקסטואלית (אפילו עברית ניתן להציג בטקסט ע"י שימוש בגופנים מתאימים).

  לדעתי עדכון הgui הוא יותר גימיק מאשר כל דבר אחר. כלומר למה אתה צריך דווקא ממשק גרפי לפרמט את הדיסק שלך, או להגדיר משתמש root, וכו ?
  אם תשימו לב, תראו שהרבה יותר קל להתקין דביאן על מחשבים ישנים, מאשר הרבה הפצות אחרות (כדוגמת אובונטו, מנדריבה, פדורה, סוזה ואחרים).

 5. dok2 הגיב:

  אם אתה מנסה לומר שהטענה של דביאן ("נעשה הכל כדי להקל על מתחילים…") היא מופרכת וחסרת יסוד אז אני נעלב בשמם.

  דרך אגב במנדריבה יש fallback להתקנה טקסטואלית במקרה של מחשב עם זכרון מועט, יש כמובן תמיכה בהתקנת רשת (במנדריבה יש אופציה להתקנה נוחה מדיסקים שהופכת את התקנת הרשת לעניין שלא רבים משתמשים בו) אפשרות להתקנה מהדיסק הקשיח ועוד.

  בדביאן כמו במנדריבה (ולמעשה בכל הפצה זה קיימות שני מנשקים לתוכנית ההתקנה) מומחים תמיד יכולים לעבור להתקנה הטקסטואלית במקרה שירצו בכך אבל מתחילים יתקשו לעבור מהמצב הטקסטואלי לתוכנית הגרפית ונראה שבנקודה הפעוטה הזאת אין כיסוי להצהרות של דביאן.

  כנקודה צדדית אציין שאני חושב שההצהרה הזאת היא סוג של הגררות של דביאן אחרי אובנטו – תהליך שלא מפתיע אותי במיוחד ולפי דעתי בסופו של דבר יפגע באובנטו.

  ונקודה קטנה אחרונה –
  את sarge היה קשה מאוד להתקין אצלי בבית על מחשב מיושן – אין אפשרות קלה להתקנה נורמלית מדיסקים, התקנת רשת דורשת התחברות לכבלים וכמובן לא היה pptp (לפחות עד שלב מאוחר מאוד) וסוגי התקנות אחרות לא נופלות להגדרה של "התקנה קלה".
  עם מנדריבה הסיפור היה כמובן שונה.

 6. ik_5 הגיב:

  כנראה שהעיפות גרמה לי לכתוב בצורה פחות ברורה את דעתי (או שזה פשוט דעה בעייתית :roll:)
  אני מאמין שעצם העניין שהפצה מכילה התקנה גרפית אינה עושה אותה יותר ידידותית, ועצם זה שההפצה היא טקסטואלית זה לא הופך אותה ללא ידידותית.

  הבעיה במה שאתה אומר אבל, היא שעכשיו כל שינוי שיתבצע ע"י דביאן, תמיד יאשימו אותם שהם מושפעים מהפצה כלשהי. הרי לא הגיוני שהם פשוט החליטו ללכת לכיוון מסויים.
  אם תביט בsarge, אתה תראה שגם שם היתה קפיצת דרך בצורת ההתקנה. הם ממש ניסו לפשט אותה, הם הוסיפו תמיכה דברים מוזרים כמו BiDi, יצרו עורך מחיצות חדש, ותמכו בעוד כמה דברים שלפני כן לא היו קיימים.

  הדבר היחיד שאני כן אומר הוא שגרפי, צבעוני ורועש (עושה צלילים) מוכר יותר מאשר מסך טקסט, לא משנה עד כמה המסך טקסט יותר פשוט.
  ד"א אני הצלחתי להתקין את הסמל על 486 עם 64 מגה של זיכרון ודיסק קשיח של 2 גיגה (זוכר את הימים האלו שזה נחשב להמון ? )

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s