עוד פעם הועדה של וינוגרד

לפני שבועיים בערך כתבתי בנימה סקפטית למדי על תחילת פרסום העדויות שהושמעו לפני הועדה של וינוגדר, זו שעל כתב המינוי שלה חתומים ראש הממשלה ושר הביטחון (שעדיין מכהנים בתפקידם נכון לרגע כתיבת שורות אלו).

היום אחרי ערב פסח אין ספק שהועדה הממונה ההיא הצדיקה מעל ומעבר את הנימה הסקפטית של אותו קטע.

אחרי שהתנהלותם, שכללה התעלמות מזכות הציבור לדעת וסחבת בפרסום העדויות, הוכתרה בתואר "בזיון בית המשפט" הצהירה הועדה כי היא תפרסם את עדויות המפתח (של שר הביטחון וראש הממשלה, שעדיין מכהנים, ושל הרמטכ"ל, שבאיחור אלגנטי כבר פרש מתפקידו) לפני החג.

בית המשפט נמנע מלכפות על הועדה תאריך לפרסום לאור הצהרתה על כוונתה לפרסם את העדויות במועד שהועדה בחרה.

הפלא ופלא – הועדה שביזתה את בית המשפט ממשיכה לעשות כן (אף שהדבר עוד לא הוכרז רשמית).

העניין המטריד עוד יותר הוא נימוקי הועדה לשינוי עמדתה בסוגית פרסום העדויות –

חברי הועדה הענווים (שאינם נציגי הציבור) מתחילת עבודתם לא ראו כל צורך לפרסם את העדויות המועלות בפניהם ולכן לא הטריחו עצמם כלל לעניין דרך פרסומן ומרגע שפורסמו העדויות נעשה הדבר באופן לא ממש מסודר.

כל נימוק לפגיעה בבטחון המדינה יורד מיד מהפרק היות והעדויות עוברות צנזורה קפדנית אבל התוצר המוגמר והמצונזר אינו מלא, מן הסתם, ואין כל גורם המנסה לגשר על הפער בין הדברים שנאמרו בעדות לבין האופן בו הם מופיעים.

הועדה שזכות הציבור אינה עומדת בראש מעיניה הוטרדה קשות מזכויות אחרות כמו לדוגמה אלו שעומדות למשנה לראש הממשלה, השר שמעון פרס.

ניכר כי חברי הועדה הזדעזעו מהפגיעה החמורה בזכות היסוד של השר פרס כי דבריו יובנו בציבור כפי שהוא רוצה שהם יובנו ובאופן שלא יאלץ אותו להתעמת עם ראש הממשלה ו/או גורמים אחרים. ועל כך אמרה הח"כ גלאון –

"זכותו של הציבור לדעת, כי נבחרי הציבור שאמורים לייצג אותו ואת האינטרסים שלו, אינם מנהלים מערכת ערכים כפולה, אחת בציבור ואחת בוועדה"

בהודעה הרשמית לעיתונות אומרת הועדה כך

"הסוגייה מעוררת בעיות עובדתיות, משפטיות וחוקתיות לא פשוטות, והוועדה אינה יכולה להיפנות כרגע לעסוק בהן בשל רצונה להשלים במועד את כתיבת הדו"ח החלקי. אשר על כן ביקשה הוועדה מבית-המשפט לדחות את המשך הדיון בעתירה עד לאחר שתקיים דיון מקיף בסוגיות הקשורות לפרסום תמלילי העדויות שניתנו בפניה בדלתיים סגורות. הוועדה תקיים את דיוניה כאמור, ותודיע את עמדתה לבית-המשפט, סמוך ככל האפשר לאחר מועד הגשתו של הדו"ח החלקי"

או במילים אחרות – הועדה שכבר קיבלה הנחיה מבית המשפט לפרסם את העדויות ושכבר ביזתה אותו בסחבת בביצוע והפרה את הצהרתה בפניו על מועד הביצוע לא מוצאת את הזמן לדון בפרסום העדויות עליהן היא התחייבה בפני בית המשפט כי היא צריכה לפרסם דו"ח חלקי שאינה חייבת לפרסם אף כי טוב תעשה עם תפרסם אותו.

הועדה שסימן שאלה אדיר מתנוסס מעל ראשה רק הולכת ושמה עצמה ללעג בהתנהלותה –

אם תפרסם מסקנות אישיות יש שיאמרו כי בלחץ הקהל היא עושה כן וימצאו לכך צידוקים רבים
אם תמנע מפרסום מקנות אישיות יש שיאמרו כי בלחץ ממניה היא עושה כן וימצאו לכך צידוקים רבים

לועדה הזאת אין מנדט למלא את תפקידה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה פוליטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על עוד פעם הועדה של וינוגרד

  1. חזי הגיב:

    אני לגמרי מסכים עם כל מילה. וועדת וינוגרד מונתה על ידי אולמרט ופרץ – שני הנחקרים הראשיים – ולכן אין שום תוקף לכל מסקנותיה. ההתנהלות שלה רק מוסיפה לתחושה שאין לה מנדט, אבל בכל מקרה מהרגע הראשון מדובר בוועדה חשודה ביותר ולכן חסרת תוקף.

  2. פינגבאק: FOSS-fuzz » ארכיון הבלוג » כל כך צפוי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s